Нови стъпка по стъпка Карта за Мекотели

Нови стъпка по стъпка Карта за Мекотели

Нови стъпка по стъпка Карта за Мекотели

Blog Article



Възможностите за лечение, в зависимост от засегнатия регион, могат да включват:

Еден вид мекотели, аплакофораните, се цилиндрични црви без школка ниту нога.

Оцветяването на този синьопръстенен октопод показва, че индивидът е разтревожен и ухапването му може да бъде фатално Много мекотели произвеждат или акумулират от околната среда токсини, които представляват опасност за здравето и живота на хора и животни.

Повеќето мекотели се морски животни кои живеат во живеалишта од плитки крајбрежни области до длабоки води.

Само при главоногите от всички безгръбначни животни се наблюдава хрущялна капсула, в която е разположен главният мозък, но се наблюдава също така и редукция или цялостна липса на черупка, характерна за останалите мекотели.

Очите на шпиц текат - какво да правя и как да намеря причината

Тялото придобива зелен цвят и организма придобива способността да добива енергия от фотосинтеза.

Главоногите , най-напредналите мекотели, включват октоподи, калмари, сепия и наутилус.

школките кои се припособиле да можат да се кријат и живеат во меки подлоги на слатките или солените води.

Белиот дроб кај копнените мекотели е составен од дел на внатрешната површина на мантијната празнина, во овој случај белодробна празнина, која е богата со крвни садови.

Во морфолошки поглед, на мекотелите може да се разликуваат неколку региони: глава, на која се наоѓаат устата и сетилните органи; труп, во и на кој се сместени главните, витални органи; стапало, кое претставува месест орган што служи за движење и наметка (или мантија), како голем набор на кожата помеѓу трупот и стапалото.

имат малки ями или „трапчинки“ в центровете си с подобни на сирене отломки

Схема на действие на радулата. В сиво е радулата, в жълто – одонтофора, в розово – мускули протрактори, в синьо – хранителен субстрат Храносмилателната система започва с уста разположена на главата, предната част на тялото или хобот. Преминава в устна кухина, в която се изливат слюнчените жлези. Продължава в глътка, хранопровод, често гуша, стомах, средно и задно черво (ректум).

Човешката дейност има фатален ефект върху мекотелите, както и върху всички безгръбначни организми, които образуват варовиков екзоскелет. При изгарянето на твърди и течни горива в атмосферата се отделя голямо количество въглероден диоксид. Той попада във водата, където чрез преминаването през различни химични съединения води мекотели до подкиселяването ѝ.

Report this page